Futbol boʻyicha 2022-yilgi Oʻzbekiston Superligasi

Oʻzbekiston Superligasi 2022, Coca-Cola Uzbekistan Superligasining rasmiy homiylik nomi (oʻzbek. Coca-Cola Oʻzbekiston Superligasi) futbol boʻyicha Oʻzbekiston chempionati Superligasining 32-mavsumidir. Oʻzbekiston Professional futbol ligasi shafeligida oʻtkaziladi.[1]

2022 Futbol boʻyicha Oʻzbekiston Superligasi 2022
Umumiy maʼlumotlar
Mezbon davlat O'zbekiston
Sana martnoyabr 2022
Jamoalar 14
Yakuniy natijalar
Chempionlar Paxtakor
2-oʻrin Navbahor
3-oʻrin Nasaf
4-oʻrin AGMK
Statistika
Oʻyinlar soni 182
Gollar soni 319 (har oʻyinda oʻrtacha 1.75 ta)
Toʻpurar(lar) Temurxoʻja Abduxoliqov
2021
2023

Joriy mavsumda 14 ta klub ishtirok etdi. Turnir anʼanaviy tarzda „bahor-kuz“ tizimi bo‘yicha o‘tkazildi. Iyul oyida ligada birinchi va ikkinchi davralar oʻrtasida yozgi tanaffus boʻladi. Chempionat 2 davrada (26 tur)da o‘tkazildi. Oʻyinlar haftaning soʻnggi kunlarida (juma, shanba va yakshanba) kechki payt oʻtkazildi. Superligaga klublar uchun barcha talab qilinadigan litsenziyalash shartlarini toʻliq bajargan jamoalargina yoʻl oldi.

2022 yilgi Superligada xorijlik oʻyinchilar chegarasi 4+1 boʻlgan. O‘zbekiston Superligasi-2022 ning barcha o‘yinlari MTRK Sport davlat sport telekanali orqali namoyish etildi. Toshkentning „Paxtakor“ klubi 2021-yilgi mavsumdagi amaldagi chempion hisoblanadi.

Jamoalar tahrir

Oʻzbekiston Superligasi 2022dagi jamoalarning joylashuvi
Klub Murabbiy[2] Manzil Stadion Sigʻimi Forma homiysi Jamoa homiysi
AGMK   Mirjalol Qosimov Olmaliq OKMK (stadion) 12,000   Jako Almalyk Mining and Metallurgical Combine
Bunyodkor   Ivan Bošković Toshkent Milliy stadioni 34,000   Jako Oʻzbekneftgaz
Dinamo Samarqand   Vadim Abramov Samarqand Dinamo (stadion, Samarqand) 16,000   Joma Agromir Buildings
Qoʻqon 1912   Baxtiyor Ashurmatov Qoʻqon Qoʻqon „Markaziy“ stadioni 10,500   Jako Bazis1
Lokomotiv Toshkent   Denis Korostichenko Toshkent Lokomotiv stadioni (Toshkent) 8,000   Adidas[3] Orient Finance Bank, Uztelecom 1, Drivers Village 1
Metallurg   Luisma Hernández Bekobod Metallurg (Stadion, Bekobod) 15,000   Adidas Oʻzmetkombinat
Nasaf   Roʻziqul Berdiyev Qarshi Qarshi markaziy stadioni 16,000   Adidas Uzbekistan GTL SGCC, ENTER Engineering1
Navbahor   Samvel Babayan Namangan Navbahor markaziy stadioni 22,000   Jako Namangan City
Neftchi   Vitaliy Levchenko Fargʻona Istiqlol (stadion) 20,000   Joma FNQIZ
Olimpik   Temur Kapadze Toshkent JAR Stadioni 8,500   Joma Trustbank
Paxtakor   Maksim Shatskix Toshkent Paxtakor markaziy stadioni 35,000   Adidas Akfa
Qizilqum   Nikola Lazarevic Navoiy Yoshlar Stadioni 12,500   Jako Navoiy kon-metallurgiya kombinati
Soʻgʻdiyona   Ulugʻbek Baqoyev Jizzax Soʻgʻdiyona (stadion) 11,650   Joma BMB Energo
Surxon Termez   Miguel Álvarez Termiz Surxon stadioni 6,000   Adidas Oʻzbekgidrenergo

Murabbiylar almashinuvi tahrir

Jamoalar Lavozimdan olingan murabbiy Ketish uslubi Shartnoma muddati Jadvaldagi joylashuv Yangi murabbiy Shartnoma muddati Eslatma
Dinamo Samarqand   Hakim Fuzaylov Shartnomaning tugashi 23 Dekabr 2021 Mavsum oldi   Predrag Rogan 8 Yanvar 2022 [4][5]
Lokomotiv Toshkent   Micael Sequeira   Denis Korostichenko 15 Dekabr 2021 [6]
Paxtakor   Pieter Huistra Shartnomaning tugashi 10 Yanvar 2022   Slavche Vojneski 11 Yanvar 2022 [7][8]
Qizilqum   Hamidjon Aktamov   Nikola Lazarevic 20 Yanvar 2022
Surxon Termez   Rifat Akramxoʻjayev   Jordi Fabregat 20 Yanvar 2022
Surxon Termez   Jordi Fabregat   Ángel López Fevral 2022
Paxtakor   Slavche Vojneski Oʻzaro tugatish 2022-yil 7-iyun 3   Maksim Shatskix 15 Iyul 2022 [9][10]
Neftchi   Ilhom Moʻminjonov Isteʼfoga chiqdi 2 Iyul 2022 13   Vitaliy Levchenko 2 Iyul 2022 [11]
Bunyodkor   Shuhrat Maqsudov Isteʼfoga chiqdi   Viktor Karpenko 2022
Dinamo Samarqand   Predrag Rogan Isteʼfoga chiqdi 14   Vadim Abramov 2022
Surxon Termez   Ángel López Isteʼfoga chiqdi 13   Migel Alvares 9 Sentyabr 2022
Lokomotiv Toshkent   Denis Korostichenko Isteʼfoga chiqdi 11   Server Jeparov 2022
Bunyodkor   Viktor Karpenko Isteʼfoga chiqdi 10   Ivan Bošković 2022
Lokomotiv Toshkent   Server Jeparov Isteʼfoga chiqdi 13   Denis Korostichenko
Soʻgʻdiyona   Ulugʻbek Baqoyev Isteʼfoga chiqdi 7   Yorqin Nazarov

Chet ellik futbolchilar tahrir

Qoʻshimcha maʼlumot: O‘zbekistonda to‘p surgan xorijlik futbolchilar

Chet ellik oʻyinchilar soni har bir jamoa uchun beshtadan iborat. Bir jamoa har bir oʻyinda maydonda faqat besh nafar xorijlik futbolchidan foydalanishi mumkin.

Klub Futbolchi1 Futbolchi2 Futbolchi3 Futbolchi4 Futbolchi AFC Sobiq futbolchilar
AGMK   Giorgi Papava   Siavush Haq Nazari   Martin Boakye   Dan Spătaru   Alisher Jalilov   Oleksandr Kasyan
  Andriy Mishchenko
Bunyodkor   Francis Narh   Ibrohim Tomiva   Pavel Mogilevets   Dimitrije Pobulić   Davronjon Ergashev   Odiljon Abdurahmonov
Dinamo Samarqand   Elguja Grigalashvili   Miloje Preković   Mixaylo Yovanovich   Yevgeniy Chumak   Aleksandar Glišić
Qoʻqon 1912   Ivan Josović   Slavko Lukić
Lokomotiv Toshkent   Jerome Etame   Kaxa Maxaradze   Samuel Opeh   Manuchehr Safarov
Metallurg   Kerim Palić
Nasaf   Mateus Lima   Ivan Solovyov   Marko Stanojević   Alen Mašović   Semir Smajlagić
Navbahor   Bojan Ciger   Jovan Đokić   Zoran Marushich   Oleksandr Kasyan   Mirlan Murzaev   Ehson Panjshanbe

  Elguja Grigalashvili

Neftchi   Yevgeniy Konyuxov   Darko Stanojević   Andriy Mishchenko   Oleksiy Larin   Marko Šarić
  Aleksandar Ješić

  Danijel Stojković

Olimpik
Paxtakor   Ilija Martinović   Przemysław Banaszak   Dragan Ćeran   Oleksandr Nasonov   Kamen Hadzhiev

  Oleksiy Larin

  Oliver Sarkic

Qizilqum   Artjom Dmitrijev   Paul Komolafe   Oleg Tolmasov   Aleksandar Stanisavljević   Gonzalo Ritacco
Soʻgʻdiyona   Jure Obšivač   Milan Mitrović   Luka Čermelj   Marko Kolaković
Surxon Termiz   Luismi Kezada   Ruben Sanches   Sergio Rodríguez   Manel Martínez   Zoir Joʻraboyev   Miroslav Marković

  Javier Ximenes

Qalin: oʻz terma jamoasi uchun oʻynagan futbolchilar.

Liga jadvali tahrir

# Jamoa Oʻyin Gʻalaba Durang Magʻlubiyat Toʻplar
nisbati
Ochko
1 Paxtakor 26 15 9 2 47-18 54
2 Navbahor 26 15 8 3 33-15 53
3 Nasaf 26 13 10 3 37-16 49
4 AGMK 26 13 5 8 44-23 44
5 Qizilqum 26 12 3 11 34-36 39
6 Olimpik 26 7 14 5 31-28 35
7 So‘g‘diyona 26 9 7 10 31-31 34
8 Bunyodkor 26 9 7 10 29-37 34
9 Neftchi 26 8 8 10 31-32 32
10 Metallurg 26 8 8 10 19-27 32
11 Surxon 26 7 5 14 25-44 26
12 Lokomotiv 26 6 6 14 22-36 24
13 Qoʻqon 1912 26 4 10 12 21-38 22
14 Dinamo 26 3 6 17 24-47 15

Natijalar tahrir

Natijalar jadvali tahrir

Mezbon \ Mehmon AGM BUN DIN KOK LOK MET NAS NAV NEF OLY PAK QIZ SOG SUR
AGMK 0–0 4–0 3–0 4–0 0–1 2–2 1–2 3–1 6–0 0–2 0–1 3–2 2–1
Bunyodkor 0–1 2–1 1–1 2–1 1–1 1–4 2–1 1–2 1–5 0–2 1–2 0–0 2–1
Dinamo 1–2 1–2 2–0 3–1 0–1 0–4 0–1 1–1 1–1 0–2 0–0 1–2 1–3
Qoʻqon 1912 0–0 0–1 1–1 0–0 1–0 0–1 1–1 3–3 1–0 1–1 1–3 2–1 2–3
Lokomotiv 2–1 0–0 1–1 1–2 3–1 0–1 0–2 1–3 1–2 0–2 1–0 0–1 2–0
Metallurg 1–0 1–2 2–1 0–0 1–1 0–2 0–1 1–0 0–0 0–2 1–1 2–1 0–0
Nasaf 0–0 1–1 1–0 2–1 0–0 1–1 0–1 0–1 2–2 0–0 5–0 1–1 2–0
Navbahor 3–1 2–1 2–0 2–0 2–0 0–0 0–0 0–0 1–1 1–1 1–0 1–2 2–0
Neftchi 1–3 1–3 4–1 1–0 0–1 3–0 1–1 1–2 0–0 0–2 2–1 1–2 3–0
Olimpik 1–0 1–1 1–1 1–1 0–3 2–1 2–0 1–1 1–1 1–1 0–1 1–0 0–0
Paxtakor 0–0 2–3 3–2 5–2 2–0 2–1 0–1 1–0 1–0 1–1 6–0 2–0 2–2
Qizilqum 1–4 3–1 4–1 1–1 2–0 0–1 1–2 1–2 3–0 2–1 0–2 2–1 2–0
Soʻgʻdiyona 0–2 2–0 1–0 3–0 2–2 2–0 1–2 0–0 0–0 1–1 2–2 0–3 0–1
Surxon 1–2 1–0 1–4 1–0 2–1 1–2 0–2 1–2 1–1 0–5 1–1 2–0 2–4
Updated to match(es) played on 12-noyabr 2022-yil. Manba: Uzbekistan Professional Football League
Tavsif: Blue = mezbon gʻalaba; Yellow = durang; Red = mehmon gʻalaba.

Results by match played tahrir

Jamoa ╲ Raund1234567891011121314151617181920212223242526
AGMKLLDWWDWWDWWLLLWDWDLWLWWWWL
BunyodkorDLWWWLLDDLLDWLLDWLDWWLDWWL
DinamoLLDLWDDLLLPLDLLLLDLDLLLLWW
Qoʻqon 1912LWLWLLLWDLLDDDDDDDLLDLWDLL
LokomotivLWLLLWWLWLLLDWLDDDLLDLLLDW
MetallurgWDDLLLDDWLDDDWLWDLWWLWWLLL
NasafDDDWWWDWWWPDDLWDDWWWDWDWLL
NavbahorDWWLLWWWDDWDWWWDDDWLWWDWWW
NeftchiWLLLLDLDDWLDDDLDWWWWDLLLWW
Olimpik DLDDLWDDLDDWDWDDWLDDDWDWLW
Paxtakor WWDWWDDDDWPWLWWDDWWLDWWWWW
QizilqumWWDWWLDLLWWLWLWWLWLLWLLDLW
Soʻgʻdiyona DWWDWWLLWWPWLWWDLDLLDLLLDL
SurxonDLDLLLWDLLWWDLLLLLWWDWWLLL
Updated to match(es) played on 12-noyabr 2022-yil. Manba: Championat.asia
W = Win; D = Draw; L = Loss; P = Postponed

Positions by round tahrir

Jamoa ╲ Raund1234567891011121314151617181920212223242526
AGMK1113141167554344
Bunyodkor8126534678878
Dinamo141413141012111212131414141414
Qoʻqon 1912127967101091091213
Lokomotiv13881012988771312
Metallurg43579111211910910
Nasaf79108867632133
Navbahor6434553124322
Neftchi36712131314141411109
Olimpik 911119118910111286
Paxtakor 2222434454211
Qizilqum111112126655
Soʻgʻdiyona 1054321231167
Surxon51011131414131313141111
Leader and qualification to AFC Champions League group stage
Qualification to AFC Champions League group stage
Qualification to the AFC Champions League preliminary round
Relegation to Oʻzbekiston Pro ligasi#Relegation play off
Relegation to Oʻzbekiston Pro ligasi
Updated to match(es) played on 7-noyabr 2022-yil. Manba: Uzbekistan Professional Football League


Oʻtish turniri tahrir

2022-yilning 25-noyabrida quyi ligaga chiqish uchun pley-off o‘yinlari bo‘lib o‘tdi.

25-noyabr 2022-yil
15:00
Turon Yaypan 2–1 Lokomotiv Toshkent Oʻzbekiston stadioni, Yaypan
Tomoshabinlar: 3,500
Hakam: Asker Najafaliyev

"Turon" umumiy hisobda 2:1 hisobida gʻalaba qozondi va 2023-yilgi Superligaga yoʻl oldi.[12]

Toʻpurarlar tahrir

Mavsumdagi ilk goli: Shaxzod Ubaydullaev Fargʻonaning „Neftchi“ jamoasida „Qoʻqon 1912“ga qarshi oʻyinda (2022-yil 2-mart)[13]

Gol mualliflari tahrir

2022-yil 12-noyabrda boʻlib oʻtgan oʻyin holatiga koʻra

Ism Jamoa Gollar
1.   Dragan Cheran Paxtakor 19
2.   Temurxoʻja Abduxoliqov Qizilqum 12
3.   Martin Boakye AGMK 12
4.   Zoran Marushich Navbahor 11
5.   Shoxruz Norxonov Soʻgʻdiyona 10
  Otabek Joʻraqoʻziyev Olimpik
6.   Husayn Norchayev Nasaf 9
7.   Ruben Sanchez Surxon 8
  Marat Bikmayev Dinamo
8.   Shohnazar Norbekov Qoʻqon 1912 7
  Xurshid G‘iyosov AGMK
  Jamshid Iskanderov Navbahor Namangan
  Umarali Rahmonaliyev Bunyodkor


Muhlislar tashrifi tahrir

Turlar boʻyicha tahrir

2022-yil 5-iyul kuni boʻlib oʻtgan oʻyin holatiga koʻra[14]
2022-yilgi Oʻzbekiston Superligasi ishtirokchilari
Round Total GP. Avg. Per Game
Round 1 43 483 7 6 212
Round 2 18 176 7 2 597
Round 3 23 558 7 3 365
Round 4 29 694 7 4 242
Round 5 18 416 7 2 631
Round 6 14 567 7 2 081
Round 7 53 544 7 7 649
Round 8 17 336 7 2 477
Round 9 38 899 7 5 557
Round 10 29 615 7 4 231
Round 11 31 273 7 4 468
Round 12 22 613 7 3 230
Round 13 18 562 7 2 652
Round 14 20 953 7 2 993
Round 15 28 271 7 4 039
Round 16 22 936 7 3 277
Round 17 34 936 7 4 991
Round 18 15 155 7 2 165
Round 19 25 643 7 3 663
Round 20 26 023 7 3 718
Round 21 26 539 7 3 791
Round 22 23 214 7 3 316
Round 23 16 973 7 2 425
Round 24 11 415 7 1 631
Round 25 10 209 7 1 458
Round 26 37 261 7 5 323
Total 659 264 182 3 622

Jamoalar hisobi boʻyicha tahrir

Pos Jamoa Umumiy Yuqori Eng past Oʻrtacha Oʻzgarish
1 AGMK 11,516 4,675 2,452 3,839 n/a
2 Bunyodkor 7,330 2,400 864 1,466 n/a
3 Dinamo 26,998 10,985 1,558 5,400 n/a
4 Kokand 12,287 5,702 1,240 3,072 n/a
5 Lokomotiv 3,439 1,105 681 860 n/a
6 Metallurg 17,037 5,200 3,125 4,259 n/a
7 Nasaf 29,049 15,500 5,203 9,683 n/a
8 Navbahor 80,661 26,231 4,520 16,132 n/a
9 Neftchi 9,241 5,250 861 1,848 n/a
10 Olympic 3,786 1,250 383 757 n/a
11 Pakhtakor 20,557 12,767 1,122 5,139 n/a
12 Qizilqum 3,973 1,430 375 795 n/a
13 Sogdiana 16,737 11,651 1,003 5,579 n/a
14 Surkhon 2,930 1,297 320 733 n/a
Ligada umumiy 245,541 26,231 320 3,720 n/a

Mukofotlar tahrir

Oyning eng yaxshilari tahrir

Oy Oyning eng yaxshi murabbiyi Oyning eng yaxshi futbolchisi Oyning eng chiroyli goli
Murabbiy Klub Futbolchi Klub Futbolchi Klub
Mart   Nikola Lazarevic Qizilqum Zarafshon   Dragan Ćeran Paxtakor   Javohir Sidiqov Qoʻqon 1912
April   Mirjalol Qosimov AGMK   Ignatiy Nesterov Qizilqum Zarafshon   Doniyor Abdumannopov Soʻgʻdiyona
May   Roʻziqul Berdiyev Nasaf   Oybek Bozorov Nasaf   Sirojiddin Qoʻziyev Neftchi
Iyun/Iyul   Temur Kapadze Olimpik   Jamshid Iskanderov Navbahor   Sharof Muhiddinov Nasaf
Avgust   Temur Kapadze Olimpik   Temurxoʻja Abduxoliqov Qizilqum Zarafshon   Xojiakbar Alijanov Paxtakor
Sentabr   Roʻziqul Berdiyev Nasaf   Xojiakbar Alijanov Paxtakor   Husayin Norchayev Nasaf
Oktabr   Mirjalol Qosimov AGMK   Jamshid Iskanderov Navbahor   Islomjon Toshpo‘latov Surxon
Noyabr     Maksim Shatskix Paxtakor   Dragan Ćeran Paxtakor   Umarali Rahmonaliyev Bunyodkor

Yillik mukofotlar tahrir

Mukofot G'olib Klub
Coca-Cola Superligada mavsumning eng yaxshi murabbiyi   Roʻziqul Berdiyev Nasaf[15]
Coca-Cola Superligada mavsumning eng yaxshi futbolchisi   Dragan Ćeran Paxtakor
Coca-Cola Superliganing mavsumdagi eng yaxshi gol   Islomjon Toshpo‘latov Surxon
Coca-Cola Superliganing eng yaxshi yosh futbolchisi   Abbosbek Fayzullayev Paxtakor
OʻzPFL yil jamoasi[16][15]
Darvozabon   Oʻtkir Yusupov (Navbahor )
Himoyachilar   Dilshod Saitov (Nasaf)   Husniddin Aliqulov (Nasaf)   Rustam Ashurmatov (Navbahor)   Farruh Sayfiyev (Paxtakor)
Yarim himoyachilar   Otabek Joʻraqoʻziyev (Olimpik)   Abdurauf Boʻriyev (Olimpik)   Jamshid Iskanderov (Navbahor)   Sardor Sobirxoʻjaev (Paxtakor)   Xurshid G‘iyosov (AGMK)
Hujumchilar   Dragan Ćeran (Paxtakor)
Bosh murabbiy   Maksim Shatskix (Paxtakor)

Yana qarang tahrir

Manbalar tahrir

  1. „Черан, Юсупов, Ҳасанов. Суперлиганинг бу йилги "капитан"лари кимлар?“. 2023-yil 22-aprelda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2023-yil 22-aprel.
  2. „Сербия, Испания, Руминия. Танишинг — Суперлигада ишлайдиган хорижлик мураббийлар“. 2023-yil 11-mayda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2023-yil 11-may.
  3. „"Lokomotiv" "Adidas" bilan hamkorlikni yo’lga qo’ydi“ (oʻzbekcha). lokomotiv.uz/. PFC Lokomotiv Tashkent (21-dekabr 2021-yil). Qaraldi: 18-yanvar 2022-yil.
  4. „"Раҳмати калон, Ҳаким ака!". "Динамо" мухлислари Ҳаким Фузайловга омад тилашди“ (oʻzbekcha). fcdinamo.uz/. FC Dinamo Samarqand (23-dekabr 2021-yil). Qaraldi: 18-yanvar 2022-yil.
  5. „Предраг Роган - "Динамо" бош мураббийи“ (oʻzbekcha). fcdinamo.uz/. FC Dinamo Samarqand (8-yanvar 2022-yil). Qaraldi: 18-yanvar 2022-yil.
  6. „Denis Korostichenko – "Lokomotiv" bosh murabbiyi“ (oʻzbekcha). lokomotiv.uz/. PFC Lokomotiv Tashkent (15-dekabr 2021-yil). Qaraldi: 18-yanvar 2022-yil.
  7. „СОТРУДНИЧЕСТВО С ПИТЕРОМ ХЮИСТРОЙ ЗАВЕРШИЛОСЬ“ (oʻzbekcha). pakhtakor.uz/. Pakhtakor Tashkent FK (10-yanvar 2022-yil). Qaraldi: 18-yanvar 2022-yil.
  8. „СЛАВЧЕ ВОЙНЕСКИ – ТРЕНЕР "ПАХТАКОРА"“ (oʻzbekcha). pakhtakor.uz/. Pakhtakor Tashkent FK (11-yanvar 2022-yil). Qaraldi: 18-yanvar 2022-yil.
  9. „СЛАВЧЕ ВОЙНЕСКИ БИЛАН ШАРТНОМА ИККИ ТОМОН КЕЛИШУВИ АСОСИДА БЕКОР ҚИЛИНДИ“ (oʻzbekcha). pakhtakor.uz/. Pakhtakor Tashkent FK (6-iyul 2022-yil). Qaraldi: 6-iyul 2022-yil.
  10. „МАКСИМ ШАЦКИХ - "ПАХТАКОР" БОШ МУРАББИЙИ!“ (oʻzbekcha). pakhtakor.uz/. Pakhtakor Tashkent FK (15-iyul 2022-yil). Qaraldi: 21-iyul 2022-yil.
  11. „Виталий Левченко – «Нефтчи» ПФК бош мураббийи!“ (oʻzbekcha). fcneftchi.uz. FC Neftchi Fergana (2-iyul 2022-yil). Qaraldi: 29-iyul 2022-yil.
  12. „"Турон" Супрелигага йўл олди, "Локомотив" эса Про-лигага равона бўлди!“. 2023-yil 21-aprelda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2023-yil 21-aprel.
  13. „Coca-Cola Superliga. "Neftchi" mavsumni g'alaba bilan boshladi“ (Uzbek). pfl.uz/. Uzbekistan Super League (2022-yil 2-mart). Qaraldi: 2022-yil 2-mart.
  14. „2022 Superliga“. pfl.uz/. Uzbekistan Professional Football League. Qaraldi: 2022-yil 17-noyabr.
  15. 15,0 15,1 „"Энг зўр-2022" тақдирлаш маросими якунланди. Про лига ва Суперлиганинг энг яхшилари, йил футболчиси ва мураббийи эълон қилинди“. 2023-yil 21-aprelda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2023-yil 21-aprel.
  16. „Mavsum-2022 yakunlari“. 2023-yil 21-aprelda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2023-yil 21-aprel.

Havolalar tahrir

  • Pfl.uz Oʻzbekiston Superligasi 2022